“Den nya utvecklingspolicyn måste stödja Agenda 2030 och stå för ett helt nytt sätt att tackla ojämlikhet och klimatförändring”, sade CONCORD Europas ordförande Johannes Trimmel i en kommentar.
EU-kommissionens vice president Franz Timmermans, chefen för utrikestjänsten Federica Mogherini och biståndskommissionären Neven Mimica har gemensamt lanserat ett paket med tre dokument som ska ligga till grund för förhandlingar mellan medlemsländerna och EU-parlamentet. Det första beskriver hur tio prioriteringar för kommande år ska bidra till genomförandet av Agenda 2030. Det andra är ett förslag på ny utvecklingspolicy, som beskriver hur utvecklingssamarbetet ska bidra till detta genomförande. Det tredje föreslår hur ett nytt partnerskap mellan EU och AVS-länderna (stater i Afrika, Västindien och Stillahavsområdet) ska ersätta Cotonou-avtalet efter 2020.
I en första kommentar på den nya utvecklingspolicyn betonar CONCORD Europa vikten av att EU inte använder utvecklingssamarbetet till andra ändamål än fattigdomsbekämpning och en hållbar utveckling, och pekar på att det inte räcker med kommissionens tio prioriteringar. EU måste ta fram en mer övergripande och ambitiös strategi för genomförandet av Agenda 2030. CONCORD Europa lanserade nyligen en rapport med rekommendationer för hur EU bör genomföra Agenda 2030.
CONCORD Sverige kommer i samarbete med CONCORD Europa även att ta fram en längre analys av utvecklingspolicyn och Agenda 2030-planen.
På följande länk finns reaktioner från andra civilsamhällesorganisationer.
