EU:s arbete med transparens har gett blandade resultat. Alla fyra generaldirektorat inom EU-kommissionen som arbetar med bistånd har placerats i rapportens tredje bästa kategori, och får betyget ”fair”. Detta är ett resultat av ökat engagemang för biståndstransparens under de senaste åren. EU-kommissionen har samarbetat internt för att förbättra sitt arbete, och även gjort framsteg med att publicera information i enlighet med IATI (International Aid Transparency Initiative) i de korrekta formaten för att underlätta informationshantering.
EU:s medlemsstater har dock inte lyckats lika väl. Endast fem medlemsstater, Storbritannien, Sverige, Danmark, Nederländerna och Tyskland, placeras i de tre bästa kategorierna (”very good”, ”good” och ”fair”). Övriga 22 medlemsstater, tillsammans med Europeiska Investeringsbanken, får ett dåligt, eller mycket dåligt, omdöme. Vissa medlemsstater publicerar inte tillräckligt omfattande information, andra har endast redovisat föråldrad data. Länder som Luxemburg, Frankrike och Italien hamnar alla i den sämsta kategorin, men det EU-land som hamnar längst ner på listan är Grekland, som tilldelas plats 66 av 67 undersökta biståndsgivare.
Sverige, som hamnar på nionde plats i indexet, får beröm för portalen openaid.se som beskrivs som en av de mest användarvänliga biståndsportaler som finns. Trots att avsevärda framsteg gjorts finns det behov av förbättring. Bland annat föreslår rapporten att Sverige borde uppdatera sin Open Government Partnership National Action Plan så att den innehåller ett åtagande att till fullo adoptera IATI:s standarder.
Aid Transparency Initiative-rapporten inkluderar även ett antal övergripande rekommendationer. Först och främst uppmanas alla stora givare att börja publicera sin information i enlighet med IATI under början av 2014 för att kunna uppnå sina löften om transparens till 2015. Vidare föreslår rapporten att varje biståndsorgan inom EU bör producera en tidsplan för genomförande av utökade åtaganden gentemot IATI. EU-kommissionen och medlemsstaterna uppmanas att fortsätta förespråka transparens inom biståndet i såväl internationella sammanhang som inom EU.
Slutligen påpekar rapporten att transparens inte bara handlar om redovisande, utan om aktiv användning av information. Aid Transparency Index anser att alla utvecklingsaktörer borde aktivt använda IATI-data för intern programmering och koordinationsprocesser.
Läs hela rapporten här, eller finn en sammanfattning av granskningen av EU:s transparens här.