Nyheter

15 oktober 2012

EU-parlamentet stödjer en ökning av biståndsbudgeten i EU:s nästa långtidsbudget

#eu:s och sveriges bistånd

Inför förhandlingarna med EU:s medlemsstater om EU:s budget för 2014-2020 fattade EU-parlamentet den 23 oktober ett beslut om att de står bakom EU-kommissionens förslag att höja biståndsnivåerna för de kommande sju åren.

18 månader efter det att EU-kommissionen presenterade en budgetplan för 2014-202, har parlamentet nu tagit fram ett eget förslag inför förhandlingarna med EU:s medlemsstater. Parlamentet uttryckte i sin rapport att kommissionens förslag, som innebär en höjning av budgeten för EU:s utvecklings- och biståndsarbete i jämförelse med 2013, bör ses som ett absolut minimum och inte sänkas ytterligare i de kommande förhandlingarna.

Detta är en positiv nyhet för CONCORD Sverige, som tillsammans med CONCORD Europa har uppmuntrat Europaparlamentet att stötta EU-kommissionens förslag. Nästa utmaning blir att övertyga EU:s ledare att stödja EU-kommissonens och Europaparlamentets förslag, vid nästa toppmöte den 22-23 november.

Kommissionen släppte den 16 oktober resultaten från en omfattande opinionsundersökning runt om i Europa – Eurobarometern. Det framkom bland annat att hela 85 % (97 % av Sveriges befolkning) av EU:s befolkning tycker att det är viktigt att stödja låginkomstländer, trots den ekonomiska krisen.

Läs en sammanfattning av Eurobarometern på svenska här >>>