Foto: Plan Sverige
Concord Sveriges jämställdhetsarbetsgrupp består av ett flertal medlemsorganisationer som arbetar för att stärka jämställdhetsperspektivet i EU:s utvecklingssamarbete, budget och policyriktlinjer. Jämställdhet är centralt för att vi ska minska fattigdomen och nå en rättvis och hållbar utveckling. Men kvinnors och flickors hälsa och rättigheter är allvarligt eftersatta runt om i världen. Detta leder till att milllenniemålen kring minskad mödradödlighet och ökad jämställdhet fortfarande halkar efter.
Den 11 oktober 2012 firas för första gången den Internationella Flickdagen för att informera makthavare och allmänheten om vikten av att stärka flickors behov och rättigheter. Diskriminering genomsyrar varje steg i många flickors liv; i hemmet , i skolan och på arbetet. Flickor har ofta sämre möjligheter än pojkar att utbilda sig och delta i arbetslivet. De löper större risk att utsättas för sexuellt våld och har i många länder helt begränsade möjligheter att ens få ta beslut över sin egen kropp och sexualitet. Den främsta dödsorsaken för flickor i åldern 15-19 globalt sett, är graviditetsrelaterade komplikationer. Flickor nekas tillgång till sexualundervisning, preventivmedel och reproduktiv hälsovård och säkra aborter. I många delar av världen fastnar flickor på botten av samhället både socialt och ekonomiskt.
Organisationerna i Concord Sveriges jämställdhetsgrupp arbetar på olika sätt mot diskriminering och våld mot flickor. Plan Sverige har exempelvis verkat aktivt för att FN skulle inrätta en Internationell flickdag. De lyfter här särskilt vikten av att motverka barnäktenskap som är ett stort hinder för flickors rätt till skolgång. Varje dag uppskattas cirka 25 000 flickor bli bortgifta i världen och Plan motverkar detta bl.a. genom stärkande av lokala organisationer som stärker kvinnors rättigheter.
Concord Sveriges jämställdhetsarbetsgrupp består för närvarande av; RFSU, Plan Sverige, Diakonia, Afrikagrupperna, Kooperation utan gränser, Svalorna Latinamerika och Actionaid.
Concord Sverige samverkar också med Concords Europas Gender Working Group.