Regeringen är skyldig att vartannat år rapportera till riksdagen om Sveriges genomförande av de Globala målen. På så vis får folkvalda och allmänhet inblick i regeringens politik, politikens resultat, utmaningar och prioriteringar.
Barometern är civilsamhällets bidrag till detta arbete. Vi har granskat Sveriges politik för global utveckling sedan 2006, och årets granskning är den hittills mest omfattande. 22 organisationer har granskat 24 politikområden, och betygsatt i hur stor utsträckning regeringens politik bidragit till att nå de Globala målen.
Resultatet är tydligt: Regeringen måste höja ambitionerna. I granskningen finns en stor mängd rekommendationer för hur det kan göras, som regeringen kan använda när den i höst rapporterar till riksdagen.
De områden som granskats är:
- Jämställdhet i utrikes- och utvecklingspolitiken
- Företags ansvar för mänskliga rättigheter, miljö och klimat
- Miljö- och klimaträttvisa
- Fred och säkerhet
- Handel
- Utvecklingsfinansiering
Den 13 juni lanseras rapporten på CONCORD Sveriges hemsida och digitala kanaler. Den 26 juni arrangerar vi ett seminarium i Almedalen där vi diskuterar hur Sverige kan verka för en rättvis och hållbar global utveckling.

